- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Network cameras
- Power lan
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- Headsets
- Telephones
- Conferencing systems
- Fax devices
- TC Assets
- Webcams
- Audio
- Communication Accessories
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
- PCI
- Expresscard
ID: 699668
HP Enterprise ID: P80510-425
HPE ProLiant DL320 Gen11 Server 960 GB Rack (1U) Intel Xeon Silver 4510 2,4 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 2000 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant DL320 Gen11 4510 12c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W PS EU Server. Processor family: Intel Xeon Silver, Processor frequency: 2.4 GHz, Processor model: 4510. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory layout (slots x size): 2 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 1000 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Rack (1U)
Internal memory 64
Processor family Intel Xeon Silver
Chassis type Rack (1U)
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Product description
Are you looking to run edge AI workloads like Computer Vision that need GPU accelerators or distributed data solutions that require expandable storage? The HPE ProLiant DL320 Gen11 is a 1U 1P server with a unique compact design and workload-driven modular design that is purpose-built for edge computing delivering exceptional performance at 1P economics and an excellent choice for both virtualized and containerized workloads. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 60 cores, 270W, increased memory capability (up to 2 TB 5600 MT/s), and high-speed PCIe Gen5 supporting up to four single-wide GPUs (or two double-wide), the HPE ProLiant DL320 Gen11 server is a perfect low-cost, 1U 1P, performance solution. The HPE ProLiant Gen11 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
16 DIMMs per processor for up to 2 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 1 OCP 3.0 slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable or internal, high-availability RAID1 NVMe M.2 boot options.
Support for up to four single-wide or two double-wide GPUs in the front cage with the GPU CTO server.
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation 5nm technology that supports up to 60 cores at 270W and 16 DIMMs of DDR5 memory up to 5600 MT/s.
What is new supporting point:
16 DIMMs per processor for up to 2 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 1 OCP 3.0 slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable or internal, high-availability RAID1 NVMe M.2 boot options.
Support for up to four single-wide or two double-wide GPUs in the front cage with the GPU CTO server.
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation 5nm technology that supports up to 60 cores at 270W and 16 DIMMs of DDR5 memory up to 5600 MT/s.
Technical specifications
Logistics data
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992 |
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Design
| Chassis type | Rack (1U) |
Thin Client
| Motherboard chipset | Intel C741 |
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Festplatte
| RAID levels | 0,1,5,10 |
Technische Details
| Expansion slots | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Standard fans | 7x Standard Fans |
| Power supply | 1,000 |
| Maximum storage capacity | 1,536 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| SSD size | 2.5" |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM5720 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Maximum internal memory | 2,048 |
| Memory clock speed | 5,600 |
| Internal memory | 64 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | 4510 |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 30 |
| Processor boost frequency | 4.1 |
| Processor frequency | 2.4 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
Security
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
Management features
| Management platform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |