- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
1 Images
ID: 699651
HP Enterprise ID: P77239-425
HPE ProLiant DL325 Gen11 Server 960 GB Rack (1U) AMD EPYC 9224 2,5 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 2000 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant DL325 Gen11 9224 2.5GHz 24c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W RPS EU Server. Processor family: AMD EPYC, Processor frequency: 2.5 GHz, Processor model: 9224. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory layout (slots x size): 2 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 1000 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Rack (1U)
Internal memory 64
Processor family AMD EPYC
Chassis type Rack (1U)
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Product description
Are you looking for a scalable, low-cost performance server solution for your virtualized and software-defined compute workloads? The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is a low-cost 1U 1P solution that delivers exceptional value balancing compute, memory and network bandwidth at 1P economics. Powered by 4th and 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, and supporting up to two GPUs at the front, this server is a superb low-cost, 1U 1P, performance solution for your virtualized workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware, creating a fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is an excellent choice for virtualized workloads such as software-defined compute, CDN, VDI, and secure edge apps that require balancing processor, memory, and network bandwidth.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1150 MB of L3 cache, and 12 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 3 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5, two OCP 3.0 slots, and EDSFF E3.S 1T drives.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
Supports closed-loop liquid cooling heat sink for high wattage processors.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1150 MB of L3 cache, and 12 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 3 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5, two OCP 3.0 slots, and EDSFF E3.S 1T drives.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
Supports closed-loop liquid cooling heat sink for high wattage processors.
Technical specifications
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Technische Details
| Expansion slots | 4 maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Standard fans | 7x Standard Fans |
| Power supply | 1,000 |
| Maximum storage capacity | 76.8 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 12x DIMM |
| Maximum internal memory | 3,000 |
| Memory clock speed | 4,800 |
| Internal memory | 64 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor model | 9224 |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 64 |
| Processor boost frequency | 3.7 |
| Processor frequency | 2.5 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
Weight & dimensions
| Height | 42.9 |
| Width | 649.4 |
| Depth | 434.6 |
Security
| Security features | For full security features refer to the QuickSpecs |
Management features
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
Design
| Chassis type | Rack (1U) |