- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
2 Images
ID: 550321
HP Enterprise ID: P70542-421
HPE ProLiant DL360 Gen11 4514Y 2.0GHz 8-core 1P 32GB-R MR408i-o NC 8SFF 1000W PS Server
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant DL360 Gen11 4514Y 2.0GHz 8-core 1P 32GB-R MR408i-o NC 8SFF 1000W PS Server HPE ProLiant DL360 Gen11 4514Y 2.0GHz 8-core 1P 32GB-R MR408i-o NC 8SFF 1000W PS Server
2 Images
Internal memory 32
Processor family Intel Xeon Silver
Chassis type Rack (1U)
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Product description
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for hybrid cloud or other data workloads in a virtualized and containerized environment? The HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a rack-optimized, 1U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate, and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drives as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a perfect solution for Electronic Design Automation (EDA), CAD, and VDI. The HPE ProLiant 360 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
What is new supporting point:
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
Technical specifications
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
Thin Client
| Motherboard chipset | Intel C741 |
Power
| Number of main power supplies | 1 |
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Festplatte
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
Technische Details
| Expansion slots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Rack mounting | Yes |
| Weight (imperial) | 71.275 |
| Power supply | 1,000 |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 9.49 x 23.62 x 38.98 |
| Maximum storage capacity | 153.6 |
| Maximum graphics card memory | 16 |
Sustainability
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 |
| Operating altitude | 0 - 3050 |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 |
Features
| Compatible operating systems | 001:Windows Server |
Storage medium
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| HDD interface | SATA,Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | Yes |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 0 |
| Supported HDD sizes | 2.5 |
Graphics
| On-board graphics card | Yes |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 32x DIMM |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory | 8,192 |
| Memory clock speed | 5,600 |
| Internal memory | 32 |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | 4514Y |
| Processor cores | 16 |
| Processor cache type | L3 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 30 |
| Processor boost frequency | 3.4 |
| Processor frequency | 2 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
Weight & dimensions
| Weight | 32,330 |
| Height | 990 |
| Width | 241 |
| Depth | 600 |
Security
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
Management features
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
Design
| Chassis type | Rack (1U) |