- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
ID: 699660
HP Enterprise ID: P77170-425
HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus Server 960 GB Rack (2U) Intel Xeon Silver 4309Y 2,8 GHz 64 GB DDR4-SDRAM 1600 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus 4309Y 8c 64GB-R 8SFF SR416i-a 2x480GB SATA SSD 2x800W PS EU Server. Processor family: Intel Xeon Silver, Processor frequency: 2.8 GHz, Processor model: 4309Y. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM, Memory layout (slots x size): 2 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 800 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Rack (2U)
Internal memory 64
Processor family Intel Xeon Silver
Chassis type Rack (2U)
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Product description
Do your servers need increased performance in storage, compute, or expansion? The HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus server is adaptable for diverse workloads and environments, providing you with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency, this 2U/2P platform is capable for deployment in multiple environments, built on 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors, and backed by a comprehensive warranty. Equipped with PCIe Gen4 capabilities, the HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus server offers improved data transfer rates and higher networking speeds.
What is new supporting point:
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors.
Support for PCIe Gen4, resulting in improved bandwidth and throughput.
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters.
Support for Trimodal (NVMe/SAS/SATA) HPE Smart Array controllers.
What is new supporting point:
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors.
Support for PCIe Gen4, resulting in improved bandwidth and throughput.
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters.
Support for Trimodal (NVMe/SAS/SATA) HPE Smart Array controllers.
Technical specifications
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Technische Details
| Expansion slots | 8, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Standard fans | 6x Maximum Performance Fans |
| Power supply | 800 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Maximum internal memory | 8,000 |
| Memory clock speed | 3,200 |
| Internal memory | 64 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | 4309Y |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 12 |
| Processor boost frequency | 3.6 |
| Processor frequency | 2.8 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
Weight & dimensions
| Height | 87.5 |
| Width | 710 |
| Depth | 445.4 |
Security
| Security features | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
Management features
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (optional, requires licenses) |
Design
| Chassis type | Rack (2U) |