- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Network cameras
- Power lan
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- Headsets
- Telephones
- Conferencing systems
- Fax devices
- TC Assets
- Webcams
- Audio
- Communication Accessories
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
- PCI
- Expresscard
1 Images
ID: 699646
HP Enterprise ID: P77245-425
HPE ProLiant DL385 Gen11 Server 960 GB Rack (2U) AMD EPYC 9124 3 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 2000 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant DL385 Gen11 9124 3.0GHz 16c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W PS EU Server. Processor family: AMD EPYC, Processor frequency: 3 GHz, Processor model: 9124. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory layout (slots x size): 2 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 1000 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Rack (2U)
Internal memory 64
Processor family AMD EPYC
Chassis type Rack (2U)
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Product description
Are you looking for an accelerator-optimized performance solution to run your AI or Big Data analytics workloads? The HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth and capacity, high-speed PCIe Gen5 I/O, enhanced GPU support, and EDSFF storage, the HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a superb accelerator-optimized 2U 2P solution. Enhanced security features with the silicon root of trust from HPE are built into the firmware, creating a digital fingerprint for the AMD Secure Processor to validate safe operation prior to boot. HPE ProLiant DL385 Gen11 server is an excellent choice for compute and data storage demanding workloads requiring increased core count, and storage and I/O scalability.
What is new supporting point:
Powered by the 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1152 MB L3 Cache, and 24 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 6 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and two OCP slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
PCIe Gen5 EDSFF support and up to 8x single-wide and 4x double-wide GPU support.
What is new supporting point:
Powered by the 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1152 MB L3 Cache, and 24 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 6 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and two OCP slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
PCIe Gen5 EDSFF support and up to 8x single-wide and 4x double-wide GPU support.
Technical specifications
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Design
| Chassis type | Rack (2U) |
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Technische Details
| Expansion slots | 8 maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Standard fans | 6x Standard Fans |
| Power supply | 1,000 |
| Maximum storage capacity | 522.24 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 12x DIMM |
| Maximum internal memory | 3,000 |
| Memory clock speed | 4,800 |
| Internal memory | 64 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor model | 9124 |
| Processor cores | 16 |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 64 |
| Processor boost frequency | 3.7 |
| Processor frequency | 3 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
Weight & dimensions
| Height | 87.5 |
| Width | 646.4 |
| Depth | 434.7 |
Security
| Security features | For full security features refer to the QuickSpecs |
Management features
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) Refer to the iLO 6 User Guide |