- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Network cameras
- Power lan
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- Headsets
- Telephones
- Conferencing systems
- Fax devices
- TC Assets
- Webcams
- Audio
- Communication Accessories
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
- PCI
- Expresscard
ID: 699678
HP Enterprise ID: P81773-425
HPE ProLiant ML30 Gen11 Server 960 GB Turm (4U) Intel Xeon E E-2436 2,9 GHz 32 GB DDR5-SDRAM 1600 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2436 2.9GHz 6c 1P 1x32GB-U 8SFF MR216i-p 2x480GB SSD 2x800W PS EU Server. Processor family: Intel® Xeon®, Processor frequency: 2.9 GHz, Processor model: E-2436. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory layout (slots x size): 1 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 800 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Tower (4U)
Internal memory 32
Processor family Intel Xeon
Chassis type Tower (4U)
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
please ask for availability
Product description
Do you need a reliable enterprise-class tower server that can easily meet your budget? The HPE ProLiant ML30 Gen11 Plus server is a powerful yet affordable tower server designed for small offices, remote and branch offices to run on-premises and hybrid cloud solutions, delivering enterprise-class performance, security, reliability, and expandability at a low cost. Hewlett Packard Enterprise builds security right into the server with HPE iLO silicon root of trust. A redundant power supply option and up to four LFF or eight SFF hot-plug HDDs provide availability and flexibility. The enhanced expansion capability, now including PCIe Gen5, allows you to upgrade with serial attached SCSI (SAS) controllers or networking cards as your business grows, which can give you an extra edge. Power your business now with an HPE ProLiant ML30 Gen11 server.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E Processors up to 8 cores 95W.
4800 MT/s HPE DDR5 Standard Memory UDIMM offering: 16 GB and 32 GB, maximum 128 GB memory capacity.
Four expansion slots for more flexible usage, including one PCIe Gen5 x16.
Onboard M.2 NVMe SSD support.
Dedicated HPE iLO port and serial port kit option.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E Processors up to 8 cores 95W.
4800 MT/s HPE DDR5 Standard Memory UDIMM offering: 16 GB and 32 GB, maximum 128 GB memory capacity.
Four expansion slots for more flexible usage, including one PCIe Gen5 x16.
Onboard M.2 NVMe SSD support.
Dedicated HPE iLO port and serial port kit option.
Technical specifications
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Design
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Technische Details
| Expansion slots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Weight (imperial) | 27.558 |
| Power supply | 800 |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 19.63 x 23.57 x 13.23 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE MR216i-p Gen11 x16 Lanes without Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Computer system
| Operating system installed | No |
Network
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory | 128 |
| Memory clock speed | 4,800 |
| Internal memory | 32 |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon |
| Processor model | E-2436 |
| Processor cores | 6 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 18 |
| Processor boost frequency | 5 |
| Processor frequency | 2.9 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
Weight & dimensions
| Weight | 12,500 |
| Height | 336.1 |
| Width | 498.7 |
| Depth | 598.7 |
Security
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
Management features
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |