- See all
- Firewalls
- Switches
- Network cards & adapter
- Network cameras
- Power lan
- Router
- Wlan accesspoint & repeater
- Wlan controler
- KVM switches
- Network Accessories
- See all
- Working memory
- SSD
- Hard drive external
- Hard drive internal
- Processors
- Graphic cards
- USB
- FireWire
- SATA
- Fibre channel
- Serial
- Blu-ray
- DVD / CD
- USB Hubs / cardreader
- Installation
- Storage media
- Power supply
- See all
- Headsets
- Telephones
- Conferencing systems
- Fax devices
- TC Assets
- Webcams
- Audio
- Communication Accessories
- See all
- VGA
- DVI
- HDMI
- Display port
- USB
- SATA
- Thunderbolt
- Firewire
- Audio
- Power cable
- Patch cable
- Fiber optic cable
- SCSI
- Serial / Parallel
- KVM cabel
- RJ45
- PCI
- Expresscard
ID: 699674
HP Enterprise ID: P81779-425
HPE ProLiant ML350 Gen11 Server 960 GB Turm (4U) Intel Xeon Gold 5515+ 3,2 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 2000 W
Detailed product title
Detailed product title
HPE ProLiant ML350 Gen11 5515+ 3.2GHz 8c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server. Processor family: Intel® Xeon® Gold, Processor frequency: 3.2 GHz, Processor model: 5515+. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory layout (slots x size): 2 x 32 GB. Total storage capacity: 960 GB. Ethernet LAN. Power supply: 1000 W, Redundant power supply (RPS) support. Chassis type: Tower (4U)
Internal memory 64
Processor family Intel Xeon Gold
Chassis type Tower (4U)
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Added to cart
Gross:
incl.
taxes.
immediately
Product description
Are you looking for a robust and flexible tower optimized server for your SMB and remote offices? The HPE ProLiant ML350 Gen11 is a powerful 2P tower server with optional rackable chassis for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors up to 64 cores[1], up to 8 TB DDR5, PCIe Gen5, enhanced I/O and GPU support, and EDSFF storage, the HPE ProLiant ML350 Gen11 server fulfills a wide range of demanding workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware to an HPE-exclusive ASIC, creating a fingerprint for the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable processors that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant ML350 Gen11 server is an excellent choice for diverse workloads such as IT infrastructure, Data Management, VDI, ERP/CRM. Scale and adapt to any environment with this server and accelerate your growing business.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 64 cores[1] (128 cores per server), 350W TDP. Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[2], up to 8TB DDR5 memory capacity.
Supports new EDSFF E3.S NVMe form factor to enable higher-density servers and storage systems, optimization of PCIe lanes from CPUs, and ultra-high SSD performance.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 10 standard PCIe Gen5 slots and 2 OCP 3.0 slots [3].
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator, L40 48 GB Accelerator, A16 64 GB Accelerator and L4 24 GB Accelerator.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 64 cores[1] (128 cores per server), 350W TDP. Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[2], up to 8TB DDR5 memory capacity.
Supports new EDSFF E3.S NVMe form factor to enable higher-density servers and storage systems, optimization of PCIe lanes from CPUs, and ultra-high SSD performance.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 10 standard PCIe Gen5 slots and 2 OCP 3.0 slots [3].
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator, L40 48 GB Accelerator, A16 64 GB Accelerator and L4 24 GB Accelerator.
Technical specifications
Leistungen
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Design
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
Power
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
Technische Details
| Expansion slots | 2 to 10 PCIe Gen5 (2 OCP 3.0). Refer to the QuickSpecs for more detail. |
Sonstige Funktionen
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Weight (imperial) | 95.372 |
| Power supply | 1,000 |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 12 x 23 x 38.75 |
Storage medium
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | SATA III |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| SSD size | 2.5" |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 |
| SSD capacity | 480 |
Computer system
| Operating system installed | No |
Network
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
Memory
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Maximum internal memory | 8,000 |
| Memory clock speed | 5,600 |
| Internal memory | 64 |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor model | 5515+ |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache type | L3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 22.5 |
| Processor boost frequency | 4.1 |
| Processor frequency | 3.2 |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
Weight & dimensions
| Weight | 43,260 |
| Height | 984.3 |
| Width | 304.8 |
| Depth | 584.2 |
Security
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
Management features
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management. |